Стан медичної галузі в Бериславському районі

Кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я. Суспільство й держава відповідальні перед сучасним і майбутнім поколінням за рівень здоров’я та збереження генофонду України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я, поліпшення умов праці медичних працівників, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги, попередження і зниження захворюваності, інвалідності та смертності, поліпшення спадковості.

Державні, громадські та інші організації, посадові особи зобов’язані забезпечувати пріоритетність охорони здоров’я у своїй діяльності.

Медичні послуги населенню у районі надають: комунальна установа “Бериславська центральна районна лікарня”, комунальний заклад “Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”, Бериславська станція екстреної (швидкої) медичної допомоги комунального закладу “Обласний територіальний центр екстреної (медичної) допомоги та медицини катастроф” Херсонської обласної ради.

Аналіз рейтенгової оцінки стану здоров’я населення Бериславського району свідчить, що основні демографічні показники за 2017 рік склали:

- показник народжуваності - 8,5 на 1 тис. населення проти 8,2 у 2016 році;

- показник смертності - 14,1  на 1 тис. населення проти 15,2  у 2016 році;

- показник природнього приросту - 5,6 проти  - 7 у 2016 році.

Показник загальної захворюваності за 2017 рік 420,4 на 1 тис. населення проти  402,8 у 2016 році.

Показник захворюваності на туберкульоз за 2017 рік 41,6 на 100 тис. насе-лення проти 56,1 у 2016 році.

Показник захворюваності на онкопатологію за 2017 рік: 385,8 на 100 тис. населення проти 341,2 у 2016 році.

У комунальній установі “Бериславська центральна районна лікарня” укомплектованість лікарями становить 85,1 відсотка.

 У комунальному закладі “Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” -  64 відсотки від потреби лікарів, 92 відсотки – середнього медичного персоналу.

Медичну допомогу населенню району на первинному рівні надають 35 лікувально-профілактичних закладів: 15 амбулаторій, у тому числі 12 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 2 сільські лікарські амбулаторії та 20 фельдшерських пунктів. 

Медичне обслуговування сільського населення здійснюють 13 сімейних лікарів, 6 терапевтів та 7 педіатрів, із них  1 лікар у міській амбулаторії, 12 – у сільській місцевості.

Переважна більшість сільських амбулаторій загальної практики сімейної медицини укомплектована одним лікарем, а Високівська, Новобериславська та  Червономаяцька амбулаторії взагалі не укомплектовані лікарями. 

Нажаль,  це стає передумовою до порушення комплексності та послідовності у наданні медичної допомоги, проведенні профілактики захворювань та диспансеризації населення. Що, у свою чергу, призводить  до несвоєчасного виявлення хвороб та їх ускладнень, а відтак і до потреби населення у спеціалізованій та високоспеціалізованій медичній допомозі.

          Такий стан справ вимагає необхідності здійснення комплексу заходів, спрямованих на забезпечення медичних закладів району лікарями, поліпшенню стану здоров’я населення шляхом забезпечення доступу до кваліфікованої медичної допомоги як на вторинному, так і на первинному рівні. З цією метою рішенням двадцять другої сесії Бериславської районної ради VІІ скликання від 30 березня 2018 року №290  прийнята районна програма “місцевих стимулів”  для медичних працівників, що мають професію лікар на 2018-2020 роки, фінансування якої склало 2453,00 тис. грн.,  що дало змогу забезпечити доплату лікарям, щомісячно по 3 тис.грн., які мають стаж роботи до 10 років.  Так, таку доплату у 2018 році з районного бюджету отримують 9 лікарів комунального закладу “Бериславський районний  центр первинної медико-санітарної допомоги”  та 11 лікарів комунальної установи “Бериславська центральна районна лікарня”. На 2018 рік передбачено кошти у сумі 555,0 тис. грн. Також, програмою передбачено придбання відомчого житла.

З метою створення необхідних умов для розвитку, накопичення людського капіталу району  та забезпечення потреб регіонального ринку праці у фахівцях гостродефіцитних спеціальностей рішенням шістнадцятої сесії Бериславської районної ради від 27 червня 2017 року №200 затверджено програму “Розвиток людського капіталу Бериславського району” на 2017 – 2021 роки  за якою у 2017 році виділені кошти у сумі 32 тис. грн. на навчання однієї студентки у Запорізькому державному медичному університеті.

З початку року у районі проводиться робота щодо реформування первинної ланки галузі охорони здоров’я.  Для того, щоб отримати контракт з Національною службою здоров'я України  комунальним закладом ПМСД за рішенням сесії районної ради у травні місяці розпочато процес реорганізації комунального закладу “Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство “Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” Бериславської районної ради.

На виконання районної програми “Електронна охорона здоров’я” в 2017-2018 роках за рахунок районного та місцевих бюджетів придбано 18 персональних комп’ютерів та встановленно ліцензоване програмне забезпечення   на суму 767,0 тис. грн.  Кожна амбулаторія сімейної медицини має, принаймні, одне робоче місце з програмним забезпеченням, з яким вже можна працювати, формуючи реєстр пацієнтів. Станом на сьогодні в  районі заключено 14758 декларацій.

На виконання урядової програми “Доступні ліки” всі пацієнти, які перебувають на обліку з такими захворюваннями, як бронхіальна астма, гіпертонічна хвороба та цукровий діабет ІІ типу мають можливість отримувати медикаменти безкоштовно або з незначною доплатою. У 2018 році на виконання програми “Доступні ліки” виділено 1109,5 тис. грн. За 6 місяців поточного року 5444 особи отримали рецепти за Програмою на загальну суму  553,1 тис. грн. Центр співпрацює з трьома аптечними закладами (ФОП “Кіріченко Т.В.”, ФОП “Кіріченко Л.Н.”, ТОВ “Фарм - Кепітал –Трейд.”

Відповідно до пунку 4 частини 3 статті 5 Закону України  “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості” у районі проводиться робота по будівництву сучасних амбулаторій загальної практики сімейної медицини в населених пунктах Ольгівка та  Козацьке, за кошти державного бюджету, очікувана вартість будівництва складає 16,43 млн.грн. У 2017 році спрямовано кошти районного бюджету в сумі 103,0 тис. грн на виготовлення проектно-кошторисної документації та документації на право користування земельними ділянками, інженерно-геологічні вишукування  та топографічну зйомку. 

У звітному періоді 2018 року з районного бюджету  виділено кошти на придбання медикаментів для забезпечення технічними засобами  пільгових категорій громадян у розмірі 829,0 тис. грн, використано 446,7 тис. грн.

  Особлива увага надається організації медичної допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці.

  Усі інваліди та ветерани Великої Вітчизняної війни при звернені за медичною допомогою проходять безкоштовні профілактичні огляди, за потребою проходять стаціонарне лікування на базі районної лікарні та обласного шпиталю ветеранів Великої Вітчизняної війни. На забезпечення інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни   медикаментами на пільговій основі виділено з районного бюджету 20,0 тис. грн, використано 14,3 тис. грн. На забезпечення медикаментами на пільговій основі учасників АТО виділено  19,0 тис. грн, використано 8,1 тис грн.

Основними завданнями та пріоритетами в наданні медичної допомоги населенню є профілактика, рання діагностика та якісне лікування усіх захворювань.

У 2018 році з районного бюджету виділені кошти  на фінансування регіональної програми “Онкологія” в сумі 110,0 тис. грн. При Центрі створено групу з надання паліативної допомоги пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних хвороб. Так, онкохворим пацієнтам  за шість місяців 2018 року  надано допомогу на загальну суму 60,7 тис. грн.

Значну роль в організації надання  медичної допомоги дітям, вагітним та іншим верствам населення відіграє виїзна робота. Протягом  І півріччя проведено 68 виїздів до лікувально-профілактичних закладів сільської місцевості, під час яких оглянуто   1311 осіб.

На забезпечення медикаментами осіб з трансплантованими органами з районного бюджету виділено 415,0 тис. грн,  215,6 тис. грн. з яких уже витрачено (у районі 4 таких особи). Пацієнти частково були забезпечені медикаментами з КЗ “Херсонська обласна клінічна лікарня” (держпостачання).

Надання вторинної допомоги у районі здійснює комунальна установа “Бериславська центральна районна лікарня у якій працює   47 лікарів та 138 середніх медичних працівників. Медична допомога населенню району надається в поліклінічному відділен на 148 відвідувань у зміну,  та стаціонарних відділеннях на 161 ліжко.  

Протягом 2017 року у відділеннях забезпеченість ліжками складає 33,7 на 10 тисяч населення. У червні 2018 року з метою оптимізації ліжкового фонду було скорочено 5 ліжок терапевтичного профілю терапевтичного відділення лікарні.

Протягом першого  півріччя 2018 року у  відділеннях районної лікарні було проліковано 3282 хворих в тому числі 1717 – сільських мешканців, 624 дитини. Прийнято пологів в пологовому відділенні – 106, народжено 106 дітей. У поліклінічному відділенні районної лікарні протягом першого півріччя 2018 року зареєстровано 100051 відвідувань. Із них з приводу проведення профілактичних оглядів – 62225 відвідувань, з приводу  захворювань – 37826 відвідувань.

У комунальній установі “Бериславська центральна районна лікарня”  постійно проводиться робота щодо забезпечення медичною допомогою та психологічною реабілітацією військовослужбовців та учасників антитерористичної операції. Медичні огляди учасників антитерористичної операції проводяться безкоштовно та першочергово.          

Станом на 01 липня 2018 року на диспансерному обліку перебуває 284 учасника АТО.  Комплексним медичним оглядом охоплено 17 осіб (6,0 %) із даної категорії. 

         Протягом 6 місяців 2018 року 5 учасників АТО були направлені на МСЕК,у тому: числі 4 – повторно, та 1 – первинно.

         На стаціонарному лікуванні в комунальній установі “Бериславська центральна районна лікарня” перебувало 12 учасників антитерористичної операції.

На заклади охорони здоров’я району на 2018 рік передбачені видатки у сумі 52750,3 тис грн, де кошти загального фонду складають 51134,9 тис. грн, кошти спеціального фонду – 1615,4 тис. грн. У цілому, обсяг видатків загального фонду збільшено, у порівнянні із затвердженим планом 2017 року, на 1513,0 тис. грн, або на 3 відсотки, а спеціального зменшено на 3822,2 тис. грн.

Фінансування комунальної установи “Бериславська центральна районна лікарня” відбувається за рахунок медичної субвенції 29824,3 тис. грн (у т.ч. залишки медичної субвенції 1102,9 тис. грн), районного бюджету 2387,1 тис. грн (у т.ч. залишки районного бюджету 357,5 тис. грн), додаткової дотації 3594,40 тис. грн, іншої дотації 17,3 тис. грн, залишок 2017 року по інвестиційним проектам у сумі 221,6 тис.грн, спеціального фонду 343,0 тис. грн та інших надходжень  1581,6 тис.грн. 

На виконання даних завдань у першому півріччі 2018 року використано 37969,3 тис. грн, із них медична субвенція складає 29824,3 тис. грн у т.ч. залишки медичної субвенції -  1102,9 тис.грн.

 На проведення протягом першого півріччя 2018 року у відділеннях лікарні  ремонту придбано  будівельних матеріалів на загальну суму 53,3 тис. грн.  Також поступово проводиться заміна люмінесцентних ламп  на сучасні енергозберігаючі світодіодні лампи  (37,4 тис. грн), проведено поточний ремонт асфальтобетонного покриття на території на суму 20,0 тис. грн,  ремонт системи вентиляції в приміщеннях рентгенологічної служби в (32,8 тис. грн), поточний ремонт лікувальної мережі газопостачання на суму 26,5 тис. грн,  встановлено шафу для подачі  вуглекислого газу на суму 10,0 тис. грн та відремонтовано апарат ЛЕОН  (32,5 тис. грн).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада  2016 року №932 “Про затвердження Порядку створення госпітальних округів” Бериславський район став одним із чотирьох Госпітальних округів Херсонської області, до якого увійшли лікувально-профілактичні заклади, які надають вторинну медичну допомогу мешканцям Бериславського, Великоолександрівського, Нововоронцовського, Високопільського районів та Кочубеївській ОТГ. Комунальну установу “Бериславська центральна районна лікарня” визнано перспективною багатопрофільною лікарнею інтенсивного лікування першого рівня та визначено напрямки розвитку лікувально-профілактичних закладів у складі Бериславського Госпітального округу. Проводиться робота по плануванню перспективного розвитку Госпітального округу.

Невідкладну допомогу мешканцям району цілодобово надає Бериславська станція екстреної (швидкої) медичної допомоги комунального закладу “Обласний територіальний центр екстреної (медичної) допомоги та медицини катастроф” Херсонської обласної ради, яка у своєму складі має 4 бригади, одна з яких розташована у селі Милове Бериславського району. Протягом першого півріччя здійснено 4563 виїзди (1914 - сільська місцевість).

У 2017 році з районного бюджету для Бериславської станції виділено 43,5 тис.грн на запчастини для ремонту автомобілів, 62 тис.грн - на поточний ремонт та 294 тис.грн - на заробітну плату.

У структурі фінансування Бериславського району на 2018 рік передбачені     кошти, які спрямовуються на охорону здоров’я, покращення лікування та надання медичної допомоги мешканцям району складають 9,5% (бюджет району - 519,842 тис.грн).

           За рахунок додаткових коштів з районного бюджету виділені кошти на поточний ремонт Миколаївського фельдшерського пункту в сумі 199,512 тис. грн.

За рахунок коштів субвенцій сільських рад виділено кошти для ремонту Саблуківського фельдшерського пункту (60,0 тис. грн) та  Веселівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (61,0 тис. грн).

У районному бюджеті на 2018 рік передбачено перерахування обласному бюджету  іншої субвенції на загальну суму 654,7 тис.грн, у тому числі:

-  504,5 тис.грн. на співфінансування видатків придбання медичного обладнання для  Комунального закладу “Херсонський обласний онкологічний диспансер”;

- 60,0 тис.грн з районного бюджету на придбання електрокардіографа для Бериславської СЕ(Ш)МД комунального закладу “Обласний територіальний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф” Херсонської обласної ради;

- 60,0 тис.грн з бюджету Бериславського міського бюджету на придбання електрокардіографа для  комунального закладу “Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Херсонської обласної ради.

Проблемні питання:

-   залучення до роботи на первинній та вторинній ланці лікарів та покриття кадрового дефіциту;

- зміцнення   матеріально-технічної    бази        лікувально-профілактичних закладів, оновлення   обладнання та медичної апаратури, а саме: придбання томографа, мамографа, дихального апарату;

- відкриття пункту надання екстреної (швидкої) медичної допомоги у західній частині району (село Високе або село Тягинка);

- забезпечення підключення широкосмугового інтернет доступу до медичних закладів, з метою організації роботи амбулаторій у програмі електронної охорони здоров’я.

Тому, вважаю на сьогоднішній день, враховуючи реформи, які відбуваються в медичній сфері основне завдання органів влади і медиків - активно інформувати населення   про всі етапи проведення змін у медицині району.

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ "МЕДИЦИНА БЕРИСЛАВЩИНИ"

© 2017 Бериславська районна державна адміністрація.
74300 м.Берислав, Херсонська область , пл. Перемоги, 2
тел: 05546 7-56-48; факс: 7-56-48.
Е-mail rda-ber@khoda.gov.ua.
Creative Commons License
Бериславська районна державна адміністрація by вебсайт is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.