Щеплення від дифтерії – шлях до здорового життя

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. 

Симптомами хвороби є:

  • біль у горлі;
  • підвищена температура;
  • наліт на мигдалинах сірого кольору;
  • осиплість голосу;
  • ускладнене дихання та ковтання;
  • набряк слизової оболонки носоглотки;
  • збільшення лімфатичних вузлів.

Починається хвороба з банального нездужання, підвищення температури, болю в горлі. Далі проявляється особлива «підступність» дифтерійного токсину – вражаються нервові закінчення. Даний токсин, по-перше, викликає, стан, схожий на місцеве знеболення (біль у горлі приглушається), а, по-друге, вплив токсину на організм не супроводжується значним підвищенням температури (як правило до 38,0 С). Таким чином, початок дифтерії дуже часто нагадує застуду легкої форми, що протікає навіть без нежитю. До речі, відсутність нежитю – один із найбільш типових симптомів дифтерії. Все це й призводить до того, що діагностувати хворобу в першу добу після її початку, як правило, нікому не вдається. Але вже на другий день в горлі (зазвичай на мигдалинах) починає з’являтися наліт – спочатку він тонкий і світлий, поступово сиріє і стає щільним, утворюючи плівку.

Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона дуже схожа на ангіну. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки та ніколи не були щеплені від дифтерії, або у вас немає відомостей про щеплення, не нехтуйте своїм здоров’ям і не списуйте все на звичайну застуду або ангіну, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання.  

Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки, що не знімається, та набряку слизових оболонок ротоглотки, що блокує дихальні шляхи і часто призводить до смерті. Особливо часто смерть від задухи внаслідок дифтерії трапляється у дітей. Ураження серця, судин та нервової системи і вторинні інфекції також можуть мати смертельні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю – в 50 випадках з 1000. Дифтерія дуже важко переноситься – як дітьми, так і дорослими. Навіть у випадку одужання, ускладнення, що виникли внаслідок перенесеного захворювання, погіршують стан здоров’я таких людей.

Хворіють на дифтерію не щеплені або не ревакциновані люди. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація  дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих - кожні 10 років (дивись фото). 

Дітям роблять щеплення у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація (повторна вакцинація), згодом ревакцинацію проводять у 6 років, наступну у 16 років. 

Дорослі ж повинні вакцинуватися повторно кожні 10 років. Тобто, якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу - у 36 і так далі. 

Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

Бериславське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби застерігає – тільки щеплення від дифтерії може вберегти вас та ваших дітей від цієї хвороби та її фатальних наслідків!

© 2017 Бериславська районна державна адміністрація.
74300 м.Берислав, Херсонська область , пл. Перемоги, 2
тел: 05546 7-56-48; факс: 7-56-48.
Е-mail rda-ber@khoda.gov.ua.
Creative Commons License
Бериславська районна державна адміністрація by вебсайт is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.