ПОСИЛАННЯ

Херсонська ОДА

Урядовий портал

 

«Уздовж Казікерменського шляху»

 

 

Назва маршруту

Вид маршруту

(пішохідни, водний)

Маршрут слідування


 

Тривалість проходження маршруту

«Уздовж Казікерменского шляху»

автобусний

Тягинка – Бургунська балка – Шилова балка – Берислав – Червоний Маяк – Республіканець

Тривалість 

2-3 години

Перший пункт на території Бериславського району, який лежить на шляху з Херсона, село Тягинка. При в'їзді в село можна побачити оригінальний залізничний міст на кам'яній основі, зведений в 1901 році.

Найцікавіше місце Тягинки - острова Велике і Мале Городища, що лежать серед мальовничих плавнів. Величний пам'ятник-колона, увінчаний скульптурою покровителя православного воїнства Архістратига Михайла, встановлений в 1992 році, з нагоди 500-річчя першої згадки про українське козацтво.

У балці Бургунка, ліворуч від дороги, зберігся прекрасний трьохарочний кам'яний міст, зведений напередодні подорожі Катерини II на Південь.

У період турецько-татарського панування в Північному Причорномор'ї на Дніпрі біля гирла Бургунка існувала переправа.

Минувши Шилову балку, де був зимівник козака Шила

 

ми під'їжджаємо до Берислава.

При під'їзді до міста, з лівого боку, зберігся відрізок Катерининського тракту, вимощеного вапняком, а також арочний місток.

Маловідомий нині Берислав є одним з найдавніших міст Україні. На рубежі нашої ери тут знаходилося головне місто пізніх скіфів - Метрополіс, а в IV столітті - столиця Готського держави Данпарстадір («Закруту Дніпра»), оспіваний в древнегерманском епосі «Старша Едда».

У 1784 році Казикермен отримав статус міста і нове звучне ім'я, що нагадувало про його військове минуле - Берислав. Населення його склали, переважно, колишні запорожці, а також гетьманські козаки з Чернігівщини та Полтавщини. З фортеці Переволочна на плотах перевезли сюди дерев'яну Воскресенську церкву, засновану ще в 1726 році.

У роки Кримської війни настоятель Успенської церкви отець Олександр Калюжний організував в Бериславі тимчасовий полу госпіталь.

На кладовищі до наших днів збереглося два кам'яних хреста. Один з них з написом: «Навколо хреста цього спочивають російські воїни, які померли від ран і хвороб, под'ятих при захисті Вітчизни у Кримській війні 1853-1856 рр..» - Підноситься над могилою захисників Севастополя.

На початку XX століття на військовому кладовищі звели меморіальну стовпообразну каплицю.

Серед інших збережених в Бериславі пам'яток старовини представляють інтерес будівлі міського училища 1884 (вулиця Гоголя, 4), монастирського готелю кінця XIX століття (вулиця Першого Травня, 27), а також колишньої синагоги 1904 року (вулиця Першого Травня). У будинку, де в 1920 році знаходився штаб командира 51-ї стрілецької дивізії Червоної Армії Блюхера, працює історичний музей.

Далі від Берислава дорога веде на північний схід - до Нововоронцовки. Ця ділянка шляху відкривається величними видами Каховського моря. Не раз дорогу будуть перегороджувати широкі затоки, колишні балки. Історія і населення тутешніх сіл дивно різноманітні. Часом і забуваєш, що знаходишся в степовому українському Причорномор'ї.

Село Червоний Маяк, в якому розташована найбільша святиня Херсонщини - Григоріє-Бізюков монастир.

 Він заснований в 1782 році старцем Феодосієм (Масловим).

До кінця XIX століття Григоріє-Бізюков монастир входить до п'ятірки найбагатших обителей Російської імперії. Його річний бюджет становив від 500 до 800 000 золотих рублів. При монастирі були конезавод, сади, виноградники, млини, олійниці, пристані, електростанція, система водопостачання.

У роки революції та громадянської війни монастир часто ставав ареною бойових дій. У селі Червоний Маяк досі можна почути перекази про розстріл червоними на льоду ченців, які допомагали Добровольчій армії ... До речі, ймовірно, саме в Григоріє-Бізюкова монастирі починається дія п'єси     М. А. Булгакова «Біг»

У 1992 році монастир відновив свою діяльність. Нині служба Божа ведеться в Спаської церкви, освяченої як Покровська, а більшість монастирських споруд до цих пір перебувають у запустінні.

На схід від Григоріє-Бізюкова монастиря лежить Пропасна балка, на протилежній стороні якої височить надзвичайно цікаве пізньоcкіфське городище III століття до нашої ери - IV століття нашої ери.

Червономаяцке городище досі вражає уяву: видно вали і залишки кам'яних стін, а також простежується планування вулиць древнього міста.

Просуваючись вище по Дніпру, зупинимося на високому скелястому правому березі Каховського водосховища. На мисі, утвореному балкою Кам'янкою і перетворилася нині в затоку, біля села Республіканець знаходяться залишки шостої з Запорізьких Січей - Каменської.

У 1709 році запорожці на чолі з кошовим отаманом Костянтином Гордієнко підтримали повстання гетьмана Мазепи, внаслідок чого Чортомлицька (або Стара) Січ була зруйнована російськими військами.

Незважаючи на недовге існування, Січ у балки Кам'янки встигла скластися як архітектурний комплекс. У плані вона являла собою трикутник. На відміну від більш ранніх Січей, площа тут мала не кругле, а пряме планування. Курені були напівземлянки, поглиблені в землю на 1,5 метра, довжиною 10 і шириною 6 метрів. В одному з них у 1990 році археологами було знайдено скарб срібних монет Кримського ханства ХVII-ХVIII століть. Цікава також кахельна піч, знайдена при археологічних розкопках 1991 року, зберегла повний комплект кахлю початку XVIII століття. На запорізькому цвинтарі до наших днів уцілів лише кам'яний хрест над могилою кошового отамана Костянтина Гордієнка.

Крім Кам'янської Січі, поблизу села Республіканець досліджені також пізньоскіфське Консулівске городище, давньоруське поселення XII-XIII століть, золотоординське XIII-XIV століть і ногайські XVI-XVII століть.

До наших днів також зберігся комплекс споруд економії Агаркова кінця XIX-початку XX століть.

У різний час тут побували видатний дослідник історії запорізького козацтва Дмитро Іванович Яворницький і засновник Херсонського музею старожитностей Віктор Іванович Гошкевич.

© 2017 Бериславська районна державна адміністрація.
74300 м.Берислав, Херсонська область , пл. Перемоги, 2
тел: 05546 7-56-48; факс: 7-56-48.
Е-mail rda-ber@khoda.gov.ua.
Creative Commons License
Бериславська районна державна адміністрація by вебсайт is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.